...
Wataha.no
Wyślij raport Radio TV Twoje konto

Polska szkoła w Moss

Dodaj do ulubionych

.

Stowarzyszenie „Rodzice – Dzieciom” powstało z inicjatywy rodziców. Dokładnie trzech mam i jednej siostry, które chciały stworzyć miejsce przyjazne dla swoich pociech.
Następnie powołana do życia została Polska Sobotnia Szkoła im. Marii Skłodowskiej-Curie w Moss. Miejsce, w którym polonijne dzieci i młodzież mogą rozmawiać w języku ojczystym, poszerzać wiedzę o Polsce, historii, geografii, polskich tradycjach i kulturze. Pragniemy w ten sposób budować i utrwalać tożsamość narodową wśród młodych Polaków.

Cele szkoły

Naszym nadrzędnym zadaniem i celem jest wszechstronny rozwój osobowości ucznia i nauka języka polskiego. Organizujemy wiele różnorodnych wydarzeń. Od warsztatów dla rodziców, aby mogli podnosić swoje kwalifikacje rodzicielskie, poprzez szkolenia dla naszej kadry, aż do zajęć dodatkowych dla naszych podopiecznych.
Przykładowo „Latająca Akademia Pomysłów”, a w niej „MATMAGIA” – fundamentem logicznego myślenia jest matematyka czy „FABRYKA TALENTÓW” – zajęcia wokalne z finalistami The Voice of Poland. Staramy się urozmaicać zajęcia tak, aby dzieci z chęcią przychodziły w sobotę na lekcje. Należy pamiętać, że większość ich norweskich kolegów ma wolne, a dla naszych podopiecznych to szósty z kolei dzień nauki.

Kolejnym przykładem jest cykl warsztatów „DZIECI W SIECI”, które współtworzymy z Łukaszem Pawłowiczem i Radiem Wataha. Pierwszy warsztat był na temat „Jak bezpiecznie poruszać się w Internecie „. Kolejny, który jest już przygotowany to „Dzieci i emocje, czyli jak sobie radzić z emocjami”. Wykład przygotowała i poprowadzi pani psycholog.

Szkoła bierze czynny udział w życiu miasta.

04.12.2021 w Moss odbędzie się jarmark świąteczny, który w tym roku wzbogacony zostanie o polskie smaki. Będziemy serwować potrawy świąteczne, przygotowywanie przez naszą szkolną społeczność.
W maju z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji planujemy „Festiwal Kultury Polskiej”, który miał się odbyć już w ubiegłym roku. Niestety pandemia pokrzyżowała nam plany.
Organizacją festiwalu pragniemy zaznaczyć swoją obecność jako mniejszość narodowa . Chcemy się integrować z innymi mieszkańcami miasta oraz przybliżyć im nasze tradycje i obyczaje.

. Rozwój

Istotne jest to, że w rozwój szkoły ogromny wkład mają rodzice. Chętnie angażują się we wszelakie przedsięwzięcia. Bez nich nie byłoby łatwo. Nasza szkoła to nie tylko nauczyciele i uczniowie. Szkoła to również rodzice. Wszyscy razem tworzymy taką małą polską społeczność. Taką naszą małą ojczyznę. Celebrujemy ważne daty w historii naszego kraju. Jedną z takich dat jest 11 listopada. W tym roku Święto Niepodległości obchodziliśmy bardzo uroczyście. Był apel, poczet flagowy i oczywiście szkoła odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego.

Tutaj również celebrujemy święta. W planach mamy szkolną wigilię i warsztaty świąteczne.
Fundamentem naszej placówki są oczywiście nauczyciele. Ludzie z pasją i ogromną miłością do wszystkiego co polskie. Z ogromnym zaangażowaniem i cierpliwością podchodzą do swojej pracy. Bo bycie nauczycielem polonijnym to misja,
a szkoły sobotnie to organizacje społeczne (not for profit) i pracę w nich tak należy traktować.
Na koniec pragnę zachęcić Państwa do zapisywania swoich dzieci do szkół polonijnych. To inwestycja w ich przyszłość. Nasze drzwi są szeroko otwarte!

Facebook Polskiej szkoły w Moss

Strona internetowa szkoły 

Oceń artykuł

Pogoda

loader-image
Oslo, NO
10:29 am, mar 3, 2024
temperature icon 3°C
zachmurzenie duże
Humidity: 99 %
Pressure: 1017 mb
Wind: 5 mph
Wind Gust: 13 mph
Clouds: 100%
Visibility: 0 km
Sunrise: 7:08 am
Sunset: 5:49 pm

Kurs walut

Polish zloty

1 PLN

=

NOK

0,375

Norwegian krone

SEK

0,384

Swedish krona

EUR

4,310

Euro

USD

3,932

United States dollar

Polecane artykuły

Najnowsze artykuły

Norwegia - Nowe Przepisy od 1 marca 2024

Norwegia - Nowe Przepisy od 1 marca 2024 marca 2024 roku wchodzi w życie częściowo lub całkowicie cztery nowe ustawy – ustawy dotyczące zmian w ustawie dotyczącej energii, ustawie dotyczącej…


CZYM JEST “GREEN PLANET” I PŁYNĄCE Z NIEJ DŹWIĘKI?

Foto: Łukasz Bielawski CZYM JEST “GREEN PLANET” I PŁYNĄCE Z NIEJ DŹWIĘKI? NORSK TEKST NEDENFOR Kompozytor i pianista Piotr Wyleżoł, gitarzysta Szymon Mika i perkusista Håkon Mjåset Johansen - wystąpili…


Polskie biuro księgowe w Norwegii

Polskie biuro księgowe w Norwegii: TOP w norweskiej księgowości. Biuro księgowe w Drammen, Oslo, Stavanger, Trondheim, Bergen, Kristiansand, Trømso, Fredrikstad PROFESJONALIZM TO NASZE DRUGIE IMIĘ W dzisiejszych czasach prowadzenie biznesu…


Odwiedź nasze serwisy społecznościowe