Wataha.nr
Dërgo raport radio TV Llogaria juaj

Dy botë në një qytet - cili është ndryshimi midis Oslos lindor dhe atij perëndimor?

Shto te të preferuarat
5/5 - (1 votë)
5/5 - (1 votë)

Østkanten dhe Vestkanten janë zona që i përkasin të njëjtit qytet - Oslo. Megjithatë, për kryeqytetasit janë si dy pole të kundërta. Burimet e disproporcioneve të brendshme në mënyrën dhe cilësinë e jetës midis lindjes dhe perëndimit duhen kërkuar në veçoritë historike të të dy pjesëve të qytetit. Një qytet, pjesa perëndimore e të cilit ishte e banuar nga elita dhe inteligjenca norvegjeze. Në lindje, kryesisht punëtorët u mblodhën rreth vendeve të tyre të punës, fabrikave dhe uzinave industriale. Së shpejti, Øskanten u bë një hapësirë ​​për shtresat më të varfra shoqërore, dhe si rezultat, problemet sociale, varfëria dhe një destinacion për emigrantët.

Ndryshimet tashmë janë të dukshme në gjuhë

Banorët ndryshojnë në vetë gjuhën: në Vestkanten ata flasin dialektin norvegjez perëndimor të østnorsk - gjuha e përditshme e klasës së lartë, ndërsa në lindje përdoret Oslodialekten. Megjithatë, ndarja e Østkanten dhe Vestkanten është e dukshme kryesisht në baza kulturore dhe ekonomike. Nuk mund të mohohet se të rinjtë e Lindjes dhe Perëndimit pothuajse po bëjnë një luftë mendore me njëra-tjetrën, duke mos kuptuar njëri-tjetrin dhe duke e përjashtuar njëri-tjetrin. Kjo është për shkak të mospërputhjes së madhe në standardet e jetesës së popullsisë së Oslos. Pak norvegjezë nga Øskanten mund të përballojnë të lëvizin në zona luksoze të qytetit për të përmirësuar standardin e jetesës së familjes së tyre.

Oslo Lindore më pak aktiv profesionalisht

Banorët e pjesës lindore të Oslos karakterizohen gjithashtu nga një aktivitet shumë më i ulët profesional. Statistikat tregojnë se çdo i pesti person mbi 55 vjeç përfiton përfitime sociale. Ndërsa në Vestkanten është vetëm 12%. Të ardhurat e familjeve që jetojnë në zonat më të varfra të qytetit gjithashtu bëjnë një ndryshim të madh. Ata fitojnë edhe më shumë se 30% më pak, gjë që përkthehet në cilësinë e jetës - duke përfshirë ushqimin - të brezave të mëvonshëm, të cilët bëhen obezë dy herë më shpesh se fëmijët në kufirin perëndimor.

 Çmime të tjera apartamentesh

Sepse banesat në rrethet lindore janë të arritshme për njerëzit me të ardhura më të ulëta. Perspektiva e një jetese të lirë tërheq grupe të veçanta shoqërore, jetët e të cilëve janë shumë më pak premtuese sesa ato të pronarëve të pronave në Vestkanten. Në këtë mënyrë, emigrantët kryesisht nga jashtë Evropës Perëndimore vendosen në anën lindore të Oslos. Ose – përkohësisht – të rinj që sapo kanë filluar të fitojnë para. Ata janë tërhequr nga çmimet e ambienteve që janë deri në 40 për qind më të ulëta se ato të disponueshme në zona të kundërta të qytetit. Fatkeqësisht, kostoja më e ulët rezulton nga kushtet shumë më të këqija të banimit.
Një kontrast i madh midis varfërisë së lagjeve të klasës punëtore dhe bollëkut arkitektonik dhe kulturor të pjesës së banimit. E vendosur në perëndim të sheshit të qytetit, ajo vendosi një kufi që stigmatizon Oslon edhe sot e kësaj dite. Siç duket, ndarjet janë një pjesë e natyrshme dhe e domosdoshme e botës njerëzore, madje edhe në vende që duken si parajsë ekonomike në tokë.

Lexoni artikullin tonë të ardhshëm: Testi i çmimit të ushqimit në Norvegji

mot

ngarkues-imazh
Oslo, JO
3:33 pasdite, 25 korrik 2024
ikona e temperaturës 24° C
shumë re
lagështia:49%
presioni:Mb 1008
Wind:Mph 4
Shija e erës:Mph 4
Retë:91%
Dukshmëria:0 km
Agimi:4: 43 am
Perëndimi i diellit:10: 03 pm

Kursi i këmbimit

Zloti polak

1 PLN

=

NOK

0,375

Krone norvegjeze

Kr

0,384

Krona suedeze

EUR

4,310

euro

USD

3,932

Dollarit të Shteteve të Bashkuara

Artikuj të rekomanduar

Artikujt e fundit

Krona norvegjeze e dobët rekord: Euro më e shtrenjta që nga fillimi i pandemisë

Korona norvegjeze e dobët rekord: Euro më e shtrenjta që nga fillimi i pandemisë Kursi i këmbimit të koronës norvegjeze është ende në rënie. Kursi i ulët i këmbimit të koronës rrit shpenzimet kur udhëtoni jashtë vendit. Shkalla e konvertimit do të thotë që, për shembull, një litër naftë në…


A po ndryshon adresën tuaj? - Nuk duhet të paguani për të raportuar lëvizjen tuaj

A po ndryshon adresën tuaj? - Nuk duhet të paguani për raportimin e një lëvizjeje - Jo të gjithë e dinë që raportimi i një lëvizjeje në Regjistrin Kombëtar të Popullsisë është pa pagesë dhe se mund të bëhet direkt në...


Me autobus për NOK 10: Deri më 18 gusht, vetëm kaq për një biletë të vetme autobusi

Me autobus për NOK 10: Deri më 18 gusht, vetëm kaq për një biletë autobusi të vetme Gjatë gjithë korrikut dhe deri më 18 gusht, një biletë e vetme në të gjitha linjat e autobusëve në Innlandet kushton vetëm…


Vizitoni faqet tona të rrjeteve sociale