Wataha.nr
Dërgo raport radio TV Llogaria juaj

Sulm me thikë ndaj një gruaje 25-vjeçare në një dyqan kivi në Oslo

Shto te të preferuarat
Vlerësoni artikullin
Vlerësoni artikullin

Sulm me thikë të shtunën ndaj një 25-vjeçareje. Situata ka ndodhur në një dyqan kivi në Oslo. Autori i ngjarjes është një shtetas rus 20-vjeçar. 

Sulm me thikë në një dyqan kivi në Oslo

Sulmi ndodhi në një nga dyqanet e Kiwi në Oslo. Një 25-vjeçare u sulmua nga një burrë dhe u godit me thikë. Gjendja e saj fillimisht u cilësua si e rëndë. Për momentin vëllai i gruas ka bërë të ditur për Aftenposten se ajo është shumë e lodhur, por tashmë është shkëputur nga respiratori. Ajo shton se gruas i kujtohet ajo që ndodhi atë ditë në dyqan, por nuk e kupton pse ndodhi. Fatmirësisht jeta e saj nuk është në rrezik pasi ndihma ka ardhur shumë shpejt. 

[wc_button type=”primary” url=”[wc_button type=”primary” url=”[wc_button type=”primary” url=”https://web.facebook.com/radionorwegia/” title=”Na pëlqeni në Facebook 'në!" target=”blank” url_rel=”” icon_left=”facebook-f” icon_right=”” position=”center” class=””]Na pëlqeni në Facebook![/wc_button] 

Autori është një shtetas rus 20-vjeçar

Autori i gjithë ngjarjes është një shtetas rus 20-vjeçar. Burri u arrestua të shtunën për katër javët e ardhshme. Avokatja e gruas së sulmuar, Ola Lunde, deklaroi se autori përbën një rrezik të madh për shoqërinë dhe zgjidhja më e mirë është izolimi i tij nga bota e jashtme për një kohë të gjatë. Burri shton se nëse nuk do të kishte qenë ndërhyrja e shpejtë e policisë, skenari i gjithë ngjarjes mund të ishte shumë më tragjik.

Lexoni gjithashtu: Jurek Owsiak kthehet në postin e presidentit të WOŚP

Ai u frymëzua nga terrorizmi

Pas arrestimit, një 20-vjeçar, shtetas rus, dëshmoi se qëllimi i tij atë ditë ishte të vriste sa më shumë njerëz. Ai shtoi se e quan veten terrorist dhe u frymëzua, ndër të tjera, nga sulmi në Paris që ndodhi në nëntor 2018. 130 njerëz vdiqën atëherë. Ngjarja në Gjermani, kur një kamion hyri në një treg Krishtlindjesh dhe vrau 12 persona dhe plagosi 48, ishte gjithashtu frymëzim për autorin. Aktualisht, avokatët mbrojtës besojnë se djali duhet të testohet për të parë nëse ai ishte i shëndoshë në momentin e kryerjes së aktit. 

 

 

mot

ngarkues-imazh
Oslo, JO
4:40 paradite, 21 korrik 2024
ikona e temperaturës 14° C
me re
lagështia:90%
presioni:Mb 1012
Wind:Mph 2
Shija e erës:Mph 1
Retë:20%
Dukshmëria:0 km
Agimi:4: 34 am
Perëndimi i diellit:10: 12 pm

Kursi i këmbimit

Zloti polak

1 PLN

=

NOK

0,375

Krone norvegjeze

Kr

0,384

Krona suedeze

EUR

4,310

euro

USD

3,932

Dollarit të Shteteve të Bashkuara

Artikuj të rekomanduar

Artikujt e fundit

Norvegjia është pa tërbim: Kërkesat për transportin e kafshëve shtëpiake nga Rusia dhe Bjellorusia

Norvegjia është pa tërbim: Kërkesat për transportimin e kafshëve shtëpiake nga Rusia dhe Bjellorusia Për të transportuar qen, mace ose ferret si kafshë shtëpiake nga Rusia dhe Bjellorusia në EEA,…


Gjoba parkimi: Kontrolloni nëse parkingu është i regjistruar dhe gjoba është e ligjshme

Gjoba parkimi: Kontrolloni nëse parkingu është i regjistruar dhe gjoba është e ligjshme Mund të ndodhë që të harroni të paguani për parkingun ose të vendosni numrin e gabuar kur regjistroni makinën tuaj. Në një situatë të tillë mund të…


Kujdes nga mashtrimet e investimeve në kriptomonedha: Si të mbroheni nga mashtrimi?

Kujdes nga mashtrimet e investimeve në kriptomonedha: Si të mbroheni nga mashtrimi? Pas këtyre mashtrimeve mund të qëndrojnë rrjete të mëdha kriminale që përdorin metoda shumë dinake. Format më të zakonshme të mashtrimit të investimeve janë…


Vizitoni faqet tona të rrjeteve sociale