Wataha.nr
Dërgo raport radio TV Llogaria juaj

Telenor paralajmëron për një valë të re mashtrimi

Shto te të preferuarat
Vlerësoni artikullin
Vlerësoni artikullin

; shtrirja është ndoshta e madhe.

Mijëra njerëz kanë marrë emaile duke thënë se janë faturuar dyfish për faturat e tyre dhe mund të aplikojnë për rimbursim nga Telenor. Kjo është vetëm vala e fundit e tentativës për mashtrim, ndoshta nuk do ta shpëtojmë kurrë problemin.

– Departamenti i shërbimit ndaj klientit ka marrë disa pyetje në lidhje me mashtrimin e faturave. Njerëzit kryesisht pyesin nëse emaili është i ligjshëm, dhe disa njerëz telefonojnë për të raportuar një mashtrim. Ka edhe disa që pretendojnë se janë mashtruar, thotë këshilltari i lartë i sigurisë së Telenor, Thorbjørn Busch.

Telenor paralajmëron kundër emaileve që janë dërguar javët e fundit dhe imitojnë kompaninë

Ata ju kërkojnë të aplikoni për rimbursim

“Përshëndetje klient i nderuar, po ju njoftojmë me shkrim për një gabim gjatë pagesës së faturës për qershor 2021. Ka ndodhur një gabim teknik gjatë procesit të pagesës nga serverët tanë. Prandaj, ju inkurajojmë të aplikoni për një rimbursim duke plotësuar formularin e rimbursimit.”

Email-i ka logon e Telenor dhe përmban një lidhje me një faqe interneti ku mund të identifikoheni për të "kërkuar një rimbursim". Ka kriminelë të zgjuar pas përpjekjes për mashtrim. Qëllimi është që përdoruesi të klikojë në lidhje.

– Mbështetësit e huaj me siguri janë prapa këtij sulmi. Origjina e emailit konfirmon këtë dyshim. Ka prova të shumta që teksti është përkthyer duke përdorur Google Translator ose ekuivalentin e tij, thotë një ekspert i sigurisë. Dhe se kriminelët përdorin qëllimisht manipulimin social.

Manipulim social

– Mashtruesit supozojnë se marrësi shikon verbërisht përmbajtjen dhe tërhiqet nga emocionet. Kjo është arsyeja pse disa gabime shtypi shpejt bëhen të parëndësishme kur jeni nën stres dhe presion të kohës.

Besohet se kriminelët caktojnë qëllimisht një afat shumë të shkurtër për veprim, shpesh nga frika e mbylljes së abonimit ose të mos marrjes së parave nëse përgjigjeni mjaft shpejt.

Mashtruesit inteligjentë shpesh dërgojnë përpjekje të tilla në fund të muajit, sepse është e natyrshme të marrësh një faturë në këtë kohë. Lloje të tjera përpjekjesh për mashtrim ndodhin rreth Krishtlindjeve dhe kur njerëzit presin shlyerja e taksave.

– Kriminelët përdorin ngjarjet aktuale në shoqëri për të ndërtuar besueshmëri. Ne presim një valë të re tentativash mashtrimi edhe në fund të muajit të ardhshëm. Nuk ka asnjë tregues se ata do të heqin dorë, thotë Thorbjørn Busch.

Nëse jeni mashtruar dhe keni humbur para ose informacione të tjera të rëndësishme si emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin, ju këshillojmë të kontaktoni bankën tuaj dhe ta raportoni çështjen në polici. Është gjithashtu e rëndësishme të ndryshoni fjalëkalimin në të gjitha llogaritë e përdoruesve që kanë të njëjtin emër përdoruesi dhe fjalëkalim me atë që keni humbur.

. Mbi 11 përpjekje mashtrimi u kapën

Busch pretendon se që nga vala e fundit, filtri i spam-it për llogaritë e postës elektronike të Telenor's Online.no ka kapur më shumë se 11 emaile duke përdorur këtë mashtrim.

– Vetëm një numër i vogël ia kaloi filtrit tonë. Ne nuk kemi një pamje të përgjithshme të asaj që shkon përtej emaileve të klientëve, por dyshoj se qëllimi është i madh, thotë Thorbjørn Busch.

– Në përvojën time, kjo ndodh në valë. Numri mund të ketë qenë më i lartë në fillim të kësaj vere, por 11 është një numër i lartë, edhe pse ka të ngjarë vetëm një pjesë e vogël e emaileve që janë dërguar, thotë ai.

Rregullat e reja sfidojnë mashtruesit

Pasi BE-ja prezantoi kërkesa të reja dhe më të rrepta për tregtinë elektronike në BE dhe ZEE nga 1 janari i këtij viti, edhe mashtruesit duhej të ndryshonin sjelljen e tyre. Vetëm detajet e kartës ose numrat e llogarisë nuk mjaftojnë më.

W Norvegjia shumica e njerëzve ndoshta ka përjetuar se duhet të përdorin edhe BankID, qoftë nëpërmjet një çipi kodi ose telefoni celular, nëse duan të kryejnë transaksione ose blerje online. Metodat e reja të mashtrimit nënkuptojnë gjithnjë e më shumë që viktima duhet të sigurojë gjithashtu këtë informacion.

– Në një farë mënyre, kjo është një metodë e shkëlqyer mashtrimi. Kriminelët i detyrojnë viktimat të punojnë vetë. Ata po bëhen më të mirë në përdorimin e gjithnjë e më shumë mjeteve për ta bërë një përpjekje mashtrimi të duket e besueshme, thotë Busch. Qëllimi është gjithmonë i njëjtë, për të marrë informacion ose para nga viktima. Kjo metodë shpesh quhet phishing.

Kriminelët kanë përfituar gjithashtu nga fakti se shumë janë bërë më të izoluar si rezultat i pandemisë dhe se veçanërisht të moshuarit me aftësi të kufizuara dixhitale mund të bëhen më pas objektiva të lehta nëse nuk kanë dikë rreth tyre që mund t'i ndihmojë.

Cfare mund te besh?

Thorbjørn Busch, këshilltar i lartë i sigurisë në Telenor, rendit gjashtë pika që duhen mbajtur parasysh kur merrni emaile të dyshimta.

  • Merrni kohën tuaj duke lexuar emailet. Ndaloni - mendoni - kontrolloni. Pyesni veten se çfarë pret vërtet dërguesi.
  • Zbuloni nëse vërtet kualifikoheni për një rimbursim. Vizitoni bankën tuaj online dhe kontrolloni nëse jeni tarifuar dy herë.
  • Nëse nuk jeni të sigurt për përmbajtjen e një emaili, mos klikoni në lidhje ose mos hapni bashkëngjitjet. Në vend të kësaj, vizitoni faqen zyrtare të dërguesit. Nëse përmbajtja e emailit është origjinale, do të gjeni të njëjtin informacion kur të identifikoheni në My Telenor. Ju gjithashtu mund të kontaktoni shërbimin e klientit Telenor.
  • Nëse një faturë, notë krediti ose ekuivalente i bashkëngjitet emailit tuaj, mos jepni kurrë informacion konfidencial, detaje të kartës ose informacione të identifikimit bankar në sajtet e lidhura.
  • Telefononi një mik, koleg ose anëtar të familjes dhe diskutoni përmbajtjen e emailit. Një bisedë e tillë shpesh do të perceptohet si e nevojshme dhe e dobishme.
  • Google përmbajtjen e emailit. Ju nuk jeni i pari që përjetoni sulme të tilla phishing.

. Mendoj se është diçka me të cilën duhet të mësojmë të jetojmë

Busch thotë se përveç filtrit të spam-it, Telenor ka edhe shërbimin “Network Protection”. Kjo i pengon klientët të hyjnë në faqet me qëllim të keq duke bllokuar faqet e phishing. Ne gjithashtu punojmë me vetëdije me informacionin publik drejtuar klientëve për rrezikun.

A është kjo diçka që nuk do ta kapërcejmë kurrë?

– Mendoj se kjo është diçka me të cilën duhet të mësojmë të jetojmë. Ne nuk mund të vrapojmë pas kriminelëve. Nuk është e mundur të kontrollohen plotësisht dhe të shikohen paraprakisht të gjitha thirrjet hyrëse, mesazhet me tekst dhe emailet. Ajo që ka rëndësi është informimi i publikut dhe fakti që jemi në dijeni të metodave të reja që mashtruesit përdorin vazhdimisht. Edhe mua po me bie. Unë kam parë disa sulme shumë të mira dhe dinake dhe në thelb varet nga sa mirë janë të paketuara, thotë eksperti i sigurisë Thorbjørn Busch.

Lexoni artikullin tonë të ardhshëm: NAV dhe 968 raporte të mashtrimit social 

Nëse jeni të interesuar për këtë artikull, lini një gisht lart. Në këtë mënyrë ju vlerësoni nivelin e interesit.

mot

ngarkues-imazh
Oslo, JO
2:06 pasdite, 25 korrik 2024
ikona e temperaturës 23° C
me vranësira mesatare
lagështia:53%
presioni:Mb 1008
Wind:Mph 4
Shija e erës:Mph 4
Retë:59%
Dukshmëria:0 km
Agimi:4: 43 am
Perëndimi i diellit:10: 03 pm

Kursi i këmbimit

Zloti polak

1 PLN

=

NOK

0,375

Krone norvegjeze

Kr

0,384

Krona suedeze

EUR

4,310

euro

USD

3,932

Dollarit të Shteteve të Bashkuara

Artikuj të rekomanduar

Artikujt e fundit

A po ndryshon adresën tuaj? - Nuk duhet të paguani për të raportuar lëvizjen tuaj

A po ndryshon adresën tuaj? - Nuk duhet të paguani për raportimin e një lëvizjeje - Jo të gjithë e dinë që raportimi i një lëvizjeje në Regjistrin Kombëtar të Popullsisë është pa pagesë dhe se mund të bëhet direkt në...


Me autobus për NOK 10: Deri më 18 gusht, vetëm kaq për një biletë të vetme autobusi

Me autobus për NOK 10: Deri më 18 gusht, vetëm kaq për një biletë autobusi të vetme Gjatë gjithë korrikut dhe deri më 18 gusht, një biletë e vetme në të gjitha linjat e autobusëve në Innlandet kushton vetëm…


Niveli jashtëzakonisht i lartë i ujit në lumenj dhe përrenj: Komuna Telemark

Niveli jashtëzakonisht i lartë i ujit në lumenj dhe përrenj: Bashkia Telemark NVE bën të ditur se reshjet e shiut që kanë rënë në 24 orët e fundit kanë qenë lokale dhe të dendura. Masat ujore kanë çuar në nivele jashtëzakonisht të larta…


Vizitoni faqet tona të rrjeteve sociale